Működő csoportok
Ismerjen meg minket!
Egy csokornyi lány és asszony gyönyörű hanggal, ám a daluk száz férfit is ledöntene a lábáról…
A kórus a Komárom-Esztergom Megyei Német Iskolaegylet (1992) tagjaiból alakult 2002-ben. Életre hívója és első vezetője Mayer Istvánné volt. Ebben az időszakban ismerték el a kórus tevékenységét népdal kategóriában a Fesztiváldíjjal a legjobb kórusok számára Ajkán megtartott Országos Gálaműsoron. Tevékenységének célja: elsősorban a Csolnokon gyűjtött régi német dalok ápolása, valamint más kórusoktól való dalok átvétele. Kórusvezető 2012-től Rittlingné-Putz Éva.
A kórus arra törekszik, hogy dalaival gazdagítsa a helybeli rendezvényeket, de gyakran fellép a megyében, valamint kapcsolatot ápol több hasonló énekkarral az országban. Ezek a kölcsönös látogatások kiváló alkalmak a csapatépítésre és erősítik a tagokban az identitástudatot.
Legendás karnagy, a helyi svábság igazi bölcsője a kórus
A Német Nemzetiségi Vegyes Kórus 1951-ben alakult. A csoport többszöri megszakítással működött, majd legutóbb 1986-ban alakult újjá és azóta folyamatosan működik. Elsősorban helyben gyűjtött német népdalokat adnak elő és szintén sok nemzetközi és hazai eredményes szereplést mondhatnak magukénak, a legfrissebb a 2007-ben elért „Arany Rozmaring”, melyet a Magyarországi Német Énekkarok Országos Fesztiválján nyertek. A kórus 2006-ban ünnepelte megalakulásának 55. és újjáalakulásának 20. jubileumát. Művészeti vezetője Szax László.
Friss és vidám társaság, összetartó közösségben az erő
A Német Nemzetiségi Ifjúsági Tánccsoport 1990-ben alakult, ők 2020-ban ünnepelték 30. jubileumukat. A Magyarországi Német Felnőtt Tánccsoportok Országos Fesztiválján 2005-ben és 2008-ban arany minősítést ért el a csoport. Repertoárjukban főként helyi gyűjtésű koreográfiák szerepelnek, de Wenczl József és Manninger Miklós koreográfusok munkáit, illetve német és osztrák táncokat is szívesen táncolnak. A csoport vezetője Tafferner Ingrid.
A legtöbb tagot számláló művelődő közösség – komolyan veszik a munkát és a tréfát
A község legnagyobb múltra visszatekintő kulturális csoportjának számít. 1860-ból származnak az első írásos emlékei, így nemrégiben ünnepelte 160 éves jubileumát. A zenekarnak mindig is változatos volt az összetétele és az 1960-as évektől kezdve folyamatosan nőtt a tagjainak száma. 1963-tól Fódi János vezeti az együttest, akihez 2007-ben Mezei Zoltán csatlakozott. A zenekar aktívan részt vesz a falu kulturális rendezvényein és fontosnak tartja a nemzetiségi hagyományok ápolását. A tradicionális német darabokon kívül szívesen játszanak filmzenéket, komoly-és könnyűzenei műveket. Minden évben számos belföldi szereplésen képviselik a községet, de gyakran öregbítik a különböző nemzetközi versenyeken is Csolnok hírnevét. A zenekar az elmúlt évek folyamán több külföldi partnerkapcsolatot szerzett.
Hobbi szinten kezdték, de „eldurvult” a dolog, amíg élnek zenélnek
A Fódi János által vezényelt nagyzenekarból már „kiöregedett” zenészekből alakult meg a csoport. Hobbi szinten vágtak bele, néha-néha kedvet kaptak zenélni, főleg a hagyományos, az idősek által még kedvelt, sváb muzsikában találták meg újra önmagukat. Mindez 2005-ben történt, azaz már több mint tizenöt éve zenélnek együtt. Számtalan helyen jártak már muzsikájukkal, külföldön és belföldön egyaránt, elmaradhatatlan fellépői a községi rendezvényeknek.
Izgalmas, hangos, színes és mindig más – kicsik és nagyok kedvenc táncos elfoglaltsága
Kreitner-Thier Anita vezetésével
A környék legrégebbi és legnevesebb modern tánccsoportja bizony nálunk is tart foglalkozásokat! Velük érdemes kezdeni 🙂
Ha már a hét elején felmegy a pumpa, jól esik egy kicsit lazítani és relaxálni, vagy mégsem?
Türelem, türelem, tapasztalacsere, jó beszélgetések – már kész is egy újabb remekmű!
Hagyományőrzés és új utak keresése két kézzel.
SZENIOR Örömtánc csoport tagjai még tornával is erősítenek, hogy a tánc jobban menjen. Persze, az is jöhet, akit a tánc kevésbé vonzz. A fiatalos, mosolygós csapatból már csak ön hiányzik 🙂
Felszerelésről, halakról, környezetvédelemről, apró fortélyok halőrünk, Bordi Sándor vezetésével. A cél az eredményes horgászvizsga!
Tárgykészítés csomózásos technikával, meg csomó minden más is 🙂
Bohém társaság, tele vidámsággal, tenni akarással és szeretettel.
A klub 1996-ban alakult nyolc taggal, Janosek Istvánné vezetésével. A sok programnak és lelkes csapatnak köszönhetően a létszám hamar elérte a száz főt. A klubnapokat előszeretettel töltötték énekléssel, megalakult a nyugdíjas klub saját belső énekkara, 2005-ben pedig szakavatott útmutatást kaptak Markos Lászlóné személyében. Számos helyre kapnak meghívást, szoros kapcsolatot tartanak a környező települések klubjaival, többek között: Dorog, Sárisáp, Tát és Pilisvörösvár nyugdíjasaival. Mindemellett tevékenyen részt vesznek Csolnok kulturális életében, elmaradhatatlan fellépői és segítői valamennyi rendezvénynek. Klubnapjaikat csütörtökön tartják tele vidámsággal, illetve az énekkaruk is ekkor próbál. A vezetőjük 2020-tól Schuszter Ferencné.
SZENIOR ÖRÖMTÁNC kimondottan az idősebb korosztály számára kitalált, forradalmian új, közösségi mozgásforma.
A nyugat-európai országokban már 45 éve működik, de hazánkba csak nemrég jutott el.
Nincs szükség sem táncpartnerre, sem előzetes tánctudásra. Az oktató megmutatja, majd gyakoroltatja a csoporttal a rövid koreográfiát, amit meg kell jegyezni. Először speciális, ún. ritmikus beszéddel segíti a tanulást, majd amikor már jól megy, zenére táncolja el a csoport – többször is – a táncot.
A SZENIOR ÖRÖMTÁNC az idős szervezethez igazított, kíméletes sporttevékenység és „agytorna”, ami a legújabb kutatások szerint eredményesen késlelteti a demencia és az Alzheimer-kór kialakulását.
Csütörtök fél kettőtől három óráig tart a foglalkozás Sipeki Hajni vezetésével.
Több információ: https://www.facebook.com/groups/270897633878321